Kalbant apie PayPal naudojimą elektroniniams mokėjimams vykdyti, galime pritaikyti populiarią patarlę: “pinigai po internetą vieni nevaikšto”. Paskui juos seka gausus būrys apgavikų, besitaikančių į mažiau apdairius internautus. Taigi, šiame straipsnyje siekiame jus informuoti apie dažniausiai pasitaikančias apgavystes, ant kurių gali užkibti PayPal vartotojai.
1. Apgaulingas el. laiškas #1 – jūsų sąskaita apribota
Iš tiesų, pranešimas dėl sąskaitos naudojimo apribojimo gali pasirodyti normalus, nes PayPal dažnai riboja vartotojų paskyras, jei jų elgesys atrodo nors kiek įtartinas. Dėl šios priežasties sukčiai sau rado tinkamą terpę. Dažniausiai apgaulingi el. laiškai atrodo labai profesionaliai bei atitinka PayPal dizainą ir šriftą. Tokiame laiške jūsų bus prašoma paspausti ant mygtuko (po kurio slypi nuoroda į netikrą puslapį) bei pateikti daugiau informacijos apie savo banko kortelę ar sąskaitą. Sukčiams tik to ir tereikia! Štai pavyzdys, kaip atrodo toks ar panašus laiškas:
Net jei tik užvesite kursorių virš “Click to Confirm” mygtuko, pamatysite įtikinamą nuorodą:
http://paypal.com.us.cgi-bin.ebscr.cmd.home.general.dispatch.0db1f38432c9462fe7313791b4c12e10393700.viemzaza.com/sas/cgi-bin/ias/A/1/FGT/ibd/IAS/presentation/pm_token=C2886KJEHD89483JSO3829ENDHU8392OJD/
Atrodo pakankamai tikra, ar ne? Dėmesį atkreipti reikėtų į tai, jog prie http:// nėra raidelės S, kuri indikuoja saugų prisijungimą (saugus prisijungimas atrodo taip: https://). Be to, tikras adresas turėtų pasviruosius brūkšnius, o ne taškus, kaip matoma šioje nuorodoje.
Bet kuriuo atveju, gavę al. laišką iš, kas atrodo, yra PayPal, niekada nespauskite ant nuorodų – geriau eikite tiesiai į Paypal puslapį įvedę paypal.com adresą.
2. Apgaulingas el. laiškas #2 – patvirtinkite/aktyvuokite savo sąskaitą
Vėlgi, situacija labai panaši į pirmąją. Jūs gaunate el. pranešimą, kuriame nurodyta, jog PayPal tikrina vartotojų paskyras ir šalina neaktyvias, todėl jums būtina patvirtinti, kad jūsų sąskaita yra aktyvi. Šiuo atveju jums taip pat reikia paspausti ant nekaltai atrodančio mygtuko, kuris nuves į apgaulingą langą. O jame, kaip jau galite įtarti, jūsų bus paprašyta suvesti “visą reikalingą informaciją”. Štai keletas pavyzdžių:
Jums paspaudus ant nuorodos, atsidursite tokiame ar panašiame puslapyje, kur bus prašome suvesti banko kortelės duomenis:
Tikriausiai nereikia pasakoti, ką galima nuveikti turint šią informaciją?
3. Prašymas siųsti pinigus kaip dovaną, o ne apmokėjimą už prekes
Šios apgavystės imasi nesąžiningi verslautojai aukcione eBay. Kodėl jie taip daro? Todėl, kad siunčiant pinigus kaip dovaną, nereikia mokėti papildomo mokesčio, nes kitu atveju išlaidas už prekių apmokėjimą padengia pardavėjas. Tokiu būdu eBay prekiautojai išvengia mokesčių.
Kodėl tai pavojinga jums kaip pirkėjui? Siunčiant pinigus kaip dovaną, jūs netenkate PayPal apsaugos tuo atveju, jei nesate patenkinti gauta preke arbe jei išvis jos negaunate. PayPal net nežinotų, kad jūs kažką pirkote. Moralas vienas – jei perkate ką nors, tai ir apmokėkite kaip už prekes ar paslaugas. Tikriausiai esate girdėję tinkamą posakį: “gera širdelė, plika…”?
4. “Apmokėjimas gautas” apgavystė
Šis “scamas” taikomas į pardavėjus. Apgavikas atsiunčia jums el. laišką, kuris atrodo kaip gautas iš PayPal, su patvirtinimu, kad pirkinys apmokėtas, todėl jį galima išsiųsi pirkėjui. Laiške teigiama, kad pinigus gausite tuomet, kai bus pateiktas sekimo numeriukas (tracking number). Kai kurie tokie laiškai būna itin gerai padaryti – juose būna paveiksliukas su tariamai jūsų PayPal sąskaitos balansu – “recevied payment” – atitinkančiu prekės kainą. Žinoma, jei išsiųsite prekę, pinigų taip ir negausite. Mūsų patarimas – visuomet pasitikrinkite, ar mokėjimas atliktas, prisijungę tiesiai prie savo PayPal paskyros.
5. “Užgrobtos” PayPal sąskaitos
Nepaisant PayPal pastangų apsaugoti vartotojus, neišvengiama ir pačių sąskaitų užgrobimo. Sukčiai, pasitelkę apgaulingus laiškus (dažnai su prisegtomis kenkėjiškomis programomis), išgauna jūsų prisijungimo duomenis. Taip pat pasitaiko atvejų, ypač užsienyje, kur mažesnė apsauga, kai apgavikai išgauna panašiu būdu jūsų elektroninės bankininkystės duomenis. Tada jie atidaro PayPal paskyrą jūsų vardu, prijungia prie jos jūsų banko sąskaitą ir ją ištuština.
Čia išvardinome tik keletą populiarių sukčiavimo su PayPal būdų. Jų yra daugiau, be to, sukčiai nuolatos atranda naujų būdų, kaip nugvelbti pinigus iš mažiau apdairių žmonių.
46