Po euro įvedimo Latvijoje kainos kilo nežymiai

Euro banknotai

Tikriausiai didžiausia baimė dėl euro įvedimo yra susijusi su numanomu kainų šuoliu. Daugelis žmonių galvoja, kad verslas tikrai pasinaudos galimybe skaičiukus po kablelio suapvalinti savo naudai. Dėl šių priežasčių dažniausiai didelė grupė gyventojų yra priešiškai nusiteikusi dėl nacionalinės valiutos pakeitimo euru.

Lietuvoje nuotaikos labai panašios, todėl įdomu pažiūrėti, kaip kaimynai latviai tvarkosi su lato netekimu. Prieš keletą dienų Latvijoje pasirodė oficiali infliacijos statistika, įvertinanti kainų pokyčius nuo euro įvedimo. Gera žinia tai, kad kainų šuolio tikrai nebuvo. SEB banko komentare teigiama, jog sausio mėnesį infliacija Latvijoje siekė 0,6 %. Tai pakankamai aukštas skaičius turint omenyje tai, jog Latvijoje pastaruoju metu infliacijos tempai mažėjo. Tačiau SEB analitikai teigia, jog kainų kilstelėjimas susijęs su kitais reiškiniais – tokiais kaip šiek tiek pakilusios maisto kainos bei šildymo išlaidos, būdingos šiam sezonui. Bet kuriuo atveju, 0,6 % latviams yra geras rodiklis, kadangi lyginant su, pavyzdžiui, 2009 m. sausio mėnesui, ji siekė net 2,7 %.

Po euro įvedimo prekių kaina ūgtelėjo 0,5 %, tuo tarpu paslaugos brango kiek daugiau – 1,1 %. Ekonomistai tikisi panašaus kainų pokyčio ir Lietuvoje 2015 m. Reikia viltis, kad latvių patirtis parodys lietuviams, jog baimė dėl kainų šuolio yra nepagrįsta.

3
Share

Leave a Reply